úterý 17. října 2017

Jak nasát atmosféru Bosny a Hercegoviny během tří dnů?

Jsem toho názoru, že na poznání země týdenní dovolená nestačí ani náhodou. Tak jaký má smysl vyrazit na víkend do Bosny? Protože lepší krátký výlet než žádný. Tak jsem aspoň do sebe hodila pár bosenských káv, ochutnala místní čevapi i víno, zrelaxovala s dýmkou před čajovnou v Sarajevu a pocítila historii při prozkoumávání odstřelovací věže v Mostaru.

Jak se dostat do Bosny a Hercegoviny?


Letenky na letiště v Tuzle pořídíte docela zalevno se společností WizzAir z Bratislavy. Když se vám podaří vybrat s předstihem dobrý termín, tak vás vyjde zpáteční letenka na 20 euro. Což je nějakých 17 piv. Nebo 8 panáků, pokud nepijete v nějaké Lhotce.

Jak se zde stopuje?


Doprava z letiště v Tuzle je snadná. Vylezete před budova, začnete se tulit s místním pouličním štěnětem, když se nepovede přesvědčit spolucestující, že štěně přiberete do party, tak pokračujete o kousek dál a stopnete si místní mladíky, kteří jedou z večírku v Bratislavě.

Při stopu je důležité dodržovat nějaká bezpečnostní pravidla. Nebo aspoň intuici. Tu má Markét naštěstí dobře vyvinutou.

„Proč jsme nejely s těmi týpky, co nás chtěly vzít po cestě na snídani?“
„Protože je jedna hodina odpoledne.“
„A když nám ti mladíci v devět ráno nabízeli trávu, tak to bylo v pohodě?“
„Musíš rozlišovat reálnost rizika.“


Každopádně stop jde v Bosně a Hercegovině jedna báseň. V průměru jsme na auto čekaly asi 5 minut. Naše trasa byla Tuzla – Mostar – Sarajevo – Tuzla, což je nějakých 550 kilometrů a zvládly jsme to čtyřmi auty. Není problém se ani dostat stopem přímo z centra hlavního města, Sarajeva.


Ubytování za pár kaček


Vzhledem k tomu, že se jednalo o rychlo výlet, tak jsme chtěly mít co nejvíce energie, co nejmenší zavazadla a chladné noci taky zrovna nenahrávaly spaní v ulicích či lesích Bosny. Ačkoliv je již 20 let po Bosenské válce, tak pozůstatky zde ještě zůstaly - i ty minové. A tak by věta "Probudila se v lese a rozhodila rukami..." mohla být doslovná.

Ubytování za pár kaček nám hrálo do karet. Ubytování jsme řešily vždy až pár hodin před příjezdem do cíle. V Bosně jsme sehnaly ubytování od 150 Kč do 350 Kč. Nejdražší bylo přímo v historickém centru Sarajeva. Pokud nutně nepotřebujete mít na posteli labuť z ručníku, tak bohatě vystačí.


Mostar: Na jedné straně okouzlující historické centrum, na druhé válečné ruiny


Byly jsme jedním pánem, kterého jsme si stoply poučeny: ,,Za tunelem začíná Hercegovina, ale pokud se zeptáte Bosňáků, tak bude tvrdit, že neexistuje. Ale ona opravdu je. Je tam hezčí počasí, barvy i vůně."Prvně jsme zamířily do Hercegoviny, do Mostaru. Město je to kouzelné, známý Stari most fotogenický. V říjnu turistů pramálo, káva voňavá, víno lahodné. Ideální místo, kde na chvíli zapomenete na starosti a u skleničky vína relaxujete. Nebo obědváte litr Žilavky jako my.

Pokud vás ale zajímá i ta odvrácená strana Mostaru, vydejte se k "Sniper tower". Stačí obejít několik stánků s nablýskanými suvenýry, nechat se převálcovat dvěma skupinami Japonců a vylezete z historického centra, kde se před vámi bude tyčit ošklivá šedá budova.Jedná se o bývalou budovu banky, která vzhledem ke své výšce byla při Bosenské válce využita Srby a Chorvaty jako odstřelovací věž. Vzdáleně připomíná berlínský Teufelsberg, ale méně artová a s bližší, doslova hmatatelnou historií.Budova je oficiálně nepřístupná. Ačkoliv jsme se zde nepotkaly nikoho dalšího, návštěvy dalších lidí jsou viditelné - ať už se jedná o pohozená odpadky, karimatkou zabrané místa na spaní či přiznání i výkřiky psané na zdi. Do toho všeho se procházíte mezi střepy, která zde stále zůstaly z dob války. Dříve se této budově přezdívalo "skleněná banka".

Střet kultur v Sarajevu


TripAdvisor nám hlásil, že v Sarajevu jsou desítky zajímavých míst, které musíme vidět. A víte co? Když nemáte tolik času, tak je hloupost hnát se k mostu, kde byl spáchán atentát na Ferdinanda d´Este a hledat tam aspoň nějakou připomínku. Krom jedné cedulky tam nic není. 

Radši se projděte po starém tržišti, vypijte tolik tradiční bosenské kávy, kolik vaše srdce zvládne, posaďte se s dýmkou před čajovnu a pozorujte místní atmosféru.


Vlivem historie se v Sarajevu míchají různé kultury i náboženství. Potkáte tu muslimy, židy i křesťany. Za mešitou vykukuje kříž kostela. Ačkoliv velká část místních zažila válku a vzhledem k počtu obětí i někoho ztratila, jsou neskutečně srdeční a dají se s vámi s radostí do česko-bosenské konverzace.

Navštivte Bosnu dříve, než to bude moderní


Pokud jste navštívili více Evropských zemí, tak mi dáte za pravdu, že hlavní turistická centra se na sebe začínají čím dál více podobat. Skoro bych se vsadila, že toho stejného černocha, který prodává pod Eifellovkou trička I love Paris naleznete u Sagrada Família a jediné, co se změní bude nápis na I love Barcelona. Místní podniky nahrazuje McDonald a Starbucks, za "autentickou kavárnu s výhledem" dostanete řádně naúčtováno.

Aktuálně se sice začíná těšit i jihovýchod větší oblibě cestovatelů, ale na klasické dovolené ještě tolik netáhne - samozřejmě kromě Chorvatska. A tím pádem se zde ještě vše netočí podle turistů.

A co se týče bezpečnosti v Bosně a Hercegovině? Jak naznala Markét: "Když už sem přijede i nějaký ten japonský zájezd, tak můžeme být v klidu."Žádné komentáře:

Okomentovat