čtvrtek 31. srpna 2017

LowCost Race: 10 dnů stopem napříč Evropou zadarmo ale s milionem zážitků

Během deseti dnů jsme navštívily 10 zemí, ujely přes 4 800 kilometrů, svezly se primárně díky stopování 70 dopravními prostředky (mezi nimi byly auta, autobus, mašrutky, lodě a koňský povoz), nějakým způsobem nám pomohlo nebo poradilo přes 200 lidí. Ve výsledku byla naše útrata nulová, dokonce jsme se vrátily i s pár korunami v kapse navíc. A to vše jen díky závodu LowCost Race.Tento závod (nebo spíše cestovatelskou výzvu) lze jednoduše definovat jednou větou:
"Deset dní na cestě, desítky checkpointů a výzev po celé Evropě, rozpočet 2500 Kč na osobu."
Ale takhle zjednodušeně popsat prožitých 10 dnů? Nereálné.

To, že jsem se vydala na LowCost Race jsem promovala na všech internetech, takže jste možná zachytili, že jsem skoro každý den přidávala fotky z jiného státu. A hlavně fotky z auta - cestovaly jsme skoro výhradně stopem.

Naše trasa

Česká republika - Polsko - Ukrajina - Maďarsko - Srbsko - Chorvatsko - Bosna a Hercegovina - Chorvatsko - Slovinsko - Rakousko - Německo - Český republika

Lze vystihnout pár slovy 10 dní zážitků?


O LowCostu toho bylo napsáno i natočeno bezpočet příspěvků a obsah byl skoro vždy stejný - nezapomenutelný zážitek, kdy člověk pozná cestování z jiné stránky a hlavně poznávání místních lidí, kteří jsou neskutečně laskaví a nápomocní. A se vším do puntíku souhlasím.

Člověk je plný dojmů, emocí, zážitků. A když se ho někdo zeptá, jaké to bylo a vy víte, že ta druhá osoba nemá několik hodin čas, aby seděla a poslouchala, tak vlastně ani nevíte co odpovědět. Každý den, zážitek i setkání bylo jedinečné. Každé překonání vlastních hranic nezapomenutelné. A že toho bylo. Tak člověk radši odpoví, že to bylo nezapomenutelných 10 dní.

Nejlepší rozhodnutí se dělají u sklenky vína


Do závodu LowCost Race jsem se přihlásila s kolegyní z práce, s Markét. Já se o tom dozvěděla na jedné přednášce a hned jsem byla rozhodnutá, že pojedu. Zbývalo jen najít parťáka. O pár dnů jsme s Markét popíjely v práci (na večírku, ne v pracovní době). Přišlo jí to jako skvělý nápad ten večer i druhý den. 

Probojovaly jsme se mezi deset racepackerů a 5. srpna z pražské náplavky vyrazily na naši desetidenní cestu. Na cestu jsme vzaly krosny (spíš baťůžky). Markétin měl 8 kilo a můj 9. Na mou obranu musím říct, že jsem sebou brala láhev Fernetu. Protože alkohol funguje jako nejlepší platidlo i na seznámení (nakonec jsme ho vypily my, ale pšt). 


A protože jsem chtěly cestovat trošku za dámy, na cestě nesměly chybět speciální cestovatelské sukně z Reparády. A že nám pomohly stopnout hodně aut! Člověk by ani nečekal, kolik lidí bude zajímat, kam stopují dvě stejně oblečené cácory. Jo a mapa je praktický vzor - aspoň se na té cestě ztratily různé jiné mapy nasbírané za těch deset dnů.

Schrödingerovy kočičky - lehce infantilní, možná trošku sexistické


Náš tým se jmenoval Schrödingerovy kočičky. Jako je to možná lehce infantilní nebo snad i sexistické, ale holt takové jsme. Průběh celého závodu jsme sdílely na naší facebookové stránce, kde najdete kolikrát necenzurovanou ochutnávku z naší cesty. Prý je cestování drahé, my zvládly deset dnů cestovat zadarmo


Ačkoliv nás cesta vyšla ve výsledku na nula korun,úplně zadarmo to nebylo. Ehm.. není to tak, jak to zní. Chci tím zdůraznit, že nějaké požadavky na komfort šly stranou. Když chceš spát, vyspíš se v kamionu, na zemi na benzínce i v opuštěné lodi u dálnice. Když máš hlad, na pravidlo tří sekund se nehraje. Vlastně se nehraje na nic. Když jde o jídlo.

"Markét, já bych tě za řízek i prodala."
"Nechceš vědět, co všechno bych s tebou udělala, jen abych dostala řízek..."


A jelikož byly pro mě osobně důležité především jednotlivé zážitky - některé byly úsměvné, občas jsme si říkaly, že nám jde o čumák, jindy nám zase došly slova nad laskavostí lidí, tak je budu postupně sdílet. Možná. Pokud je vůbec sepíši. 7 komentářů:

 1. Teda, tak tohle mě hodně zajímá, jdu projet ten váš profil na fb a doufám, že budou i nějaké další články :))
  One blondie life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, děkujeme :D Budou konkrétní storky, které utkvěly v paměti a na Facebook jsou moc dlouhé :)

   Vymazat
 2. Strašně obdivuji každého, kdo se do tohohle závodu pustí, je to paráda!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to velký zážitek, jsme rády, že jsme to zkusily. A moc děkujeme za podporu :)

   Vymazat
 3. Tak to je super! Obdivuju Vás :)

  OdpovědětVymazat
 4. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší pravděpodobnost ziskovosti

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat