pátek 27. ledna 2017

Teufelsberg, streetartové srdce Berlína

Nejvyšší bod Berlína, kopec z válečných sutin, polorozpadlé vysílací věže, ráj pro vandaly - to je Teufelsberg. A pokud lehce přivřete oči, či se podíváte přes dno láhve místního piva, tak uvidíte místo, kde je na každé zdi umělecké dílo, nejlepší pozorovatelnu pro západy slunce a kde má každý kámen svou historii.

Prvně zde nacisti rozestavěli vysokoškolský zbrojařský kampus. Po druhé světové válce Berlíňané svezli zbytky sutin z města sem a vznikl Teufelsberg, kopec navršený z válečných trosek. V šedesátých letech místo zaujalo americkou armádu a obsadili vrchol kopce, který byl jako nejvyšší místo Berlína ideální pro odposlouchávací stanici. Přístupný veřejnosti je od roku 2011. A pokud budu citovat Wikipedii, tak "dnes jsou budovy ve zchátralém stavu."


Teufelsberg se stal mým nejoblíbenějším místem v Berlíně. (Dokonce překonal i vinárnu, kde zaplatíš dvě eura a vypiješ kolik chceš. A to je co říct!) My jsme zvolili dopravu kolmo, ale můžete i vyrazit vlakem a pak se projít do kopce. Z Alexandrplatzu je to S-bahnem přibližně 20 minut a pak 2,5 kilometru pěšky. Projížďka na kole je fajn zpestření cesty, ale upozorňuji, že pokud nejste zdatní cyklisti, tak závěr cesty bude spíš procházka s kolem. Vstup do areálu začíná u dřívějšího kontrolního a vstupního bodu - polorozpadlé budky, kde za vstup zaplatíte 7 euro, studenti i méně. Respektive to po nás chtěli. Ale ruku do ohně bych za to nedala - ti dva pánové co vybírali vstupné na mě působili skoro tak, že šli náhodou kolem a tak si dali pauzu u vstupu.  A co mě nejvíce překvapilo? Kromě impozantních radar věžích ve tvaru koule to byl fakt, že na místě bylo minimum lidí. Vím, že je to specifické, v čase zapomenuté místo. A díky bohu je opomenuté i turismem. Doporučuji se dobře rozhlížet a navštívit každou skulinu. Nikdy totiž nevíte, co zajímavého objevíte. Prazvláštně uskupené objekty, chatka obklopená harampádím, věž jak pro berlínskou Růženku,... Toto místo by byla škoda jen projít, chce to mít na něj dostatek času a prozkoumat ho skrz na skrz. A nejvíce obdivuhodné je zde grafitti. Ne, nemyslím to typicky české alá "jména hloupejch na všech sloupech". Umělci z celého světa zde tvoří obrazy na zdech a dalších plochách, některé v opravdu fascinujících rozměrech.Na Teufelsbergu nejsou skoro žádná omezení - kam se dostanete, tam můžete. Byla by škoda toho nevyužít a nevystoupat až do vnitřku ohromných koulí. Nižší dvě jsou na místě, které může připomínat terasu. Zde se zastavte při západu slunce. Pozorovat ho byl jeden z nejkouzelnějších zážitků mého života. I do nejvyšší koule se můžete dostat. Zde se neskutečně rozléhá hlas i hudba. Z malého okýnka se můžete pokochat jedinečným výhledem.
Dostali jste se na vrchol Berlína.4 komentáře:

 1. Ovšem to musí být naprosto magické místo:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je :)
   Kdybych měla vybrat mezi běháním po všeobecně známých památkách nebo toto místo, tak volím a doručuji Teufelsberg! :)

   Vymazat
 2. O tom jsem nikdy neslyšela. Je to nádhera, originální místo :-)

  OdpovědětVymazat